Nasze dziedzictwo

Każdego dnia w pracy przyświecają nam dwa cele: dzielić się z przyjaciółmi wspaniałą kawą i starać się, by świat był lepszy. Tak było, kiedy otwieraliśmy pierwszą kawiarnię Starbucks w 1971 r. i tak jest dziś.

First Starbucks Store Menu Image

Na początku mieliśmy tylko jedną niewielką kawiarnię w historycznym Pike Place Market w Seattle, gdzie oferowaliśmy jedną z najlepszych świeżo palonych kaw ziarnistych na świecie. Nazwa Starbucks pochodzi z powieści „Moby Dick”, przywodząc na myśl romantycznych żeglarzy i pierwszych handlarzy kawą.

W roku 1981 do naszej kawiarni zawitał po raz pierwszy Howard Schultz (szef rady nadzorczej, prezes i dyrektor generalny Starbucks). Od pierwszej filiżanki dał się porwać naszej filozofii i już rok później został pracownikiem Starbucks.

Rok później w 1983 r. Howard wyjechał do Włoch. Tam zakochał się w kawiarniach i panującej w nich atmosferze. Chciał przenieść tę włoską tradycję do USA… Stworzyć miejsce do rozmów i spotkań ludzi — trzecie miejsce między pracą a domem. Na krótko opuścił Starbucks i założył własną sieć kawiarni Il Giornale, by w sierpniu 1987 r. wrócić i kupić Starbucks z pomocą lokalnych inwestorów.

Od początku Starbucks wyznacza inne wzorce prowadzenia firmy. Wspaniałą i bogatą tradycję związaną z kawą chcemy uzupełnić poczuciem wspólnoty.

Nasza misja: Inspirować i rozwijać ludzi - w każdej chwili: jeden człowiek, jedna kawa, jedno miejsce.

Dziś działa ponad 15 000 lokali w 50 krajach, a Starbucks jest jednym z największych na świecie producentów i sprzedawców specjalnych gatunków kawy. W każdym serwowanym napoju chcemy przekazywać nasze dziedzictwo i wyjątkowe doznania.